2025-04-22
Ahogy korábbi lapszámunkban is közzétettük, községünkben jubileumi év kezdődött. Az egyház által meghirdetett 2025-ös szentévet a helyi egyházközség a Szűzanyával ünnepli. Czikó László csíkszentmártoni plébános Jubilál(j)unk Máriával! Jelmondattal hirdette meg a jubileumi év programját. A templomban ugyanis fennmaradt egy késő középkori – kora reneszánsz Mária-szobor, amelynek talapzatán olvasható az évszám: ANNI DOMINI 1525.
Hegedüs Enikő művészettörténész a csíkszentmártoni Mária-szoborról március 23-án tartott előadásában megosztotta eddigi ismereteit az érdeklődőkkel. Mint előadásából megtudtuk, az életnagyságú, faragott, festett, részben aranyozott szobor a középkori templom főoltárán állt, és vélhetően a kor szokása szerint egy szárnyasoltár középszekrényében volt elhelyezve. A 19. század első felében épült, jelenlegi templomban a szobor az utóbbi napokig az északi kápolna feletti szoborfülkében állt. Most az oltár mellett, közelebbről is megcsodálható.
A szobor Szűz Mária álló alakját ábrázolja, jobb karján a gyermek Jézussal, bal kezében országalmát/glóbuszt tart. Szűz Mária kibontott, vállára bomló hajjal jelenik meg, bíborszínű ruhát visel, amelynek nyakrésze rovátkázott paszománttal díszített, nyakán festett korallszemekből kialakított láncot visel. Alakját aranypalást borítja. A palást bélése kék színű, és csillagokat imitáló fehér pontocskák vannak ráfestve. A palást szegélye alól kilátszik Mária bal lábfeje, piros lábbelije. A színezés és aranyozás eredeti, a korabeli festésnek megfelelő technikával készült és az eredeti színeket hordozza. A szobrot Györgydeák Lajos plébános tisztíttatta meg 2005-ben Mihály Ferenc restaurátorral, aki Erdélyben több Mária-szobrot is megtisztított. A csíkszentmártoni szobornál a kékesszürke átfestést eltávolítva tűnt elő az eredeti festésréteg és aranyozás.
A Mária-szobor koronái újkoriak, Szűz Mária koronájának a hátoldalán az 1675-ös évszám látható. A késő középkori – kora reneszánsz oltárszobrok, oltártöredékek művészeti értéke mellett jelentőségüket növeli, hogy kevés számban maradtak fenn Erdélyben. A csíkszentmártoni Mária-szobor legismertebb rokona a csíksomlyói kegyszobor. A csíksomlyói Mária-szobor 500 éves jubileumára 2015-ben (hozzávetőleges dátum volt, mivel a készítés éve nem ismert) a csíksomlyói ferencesek Mária-évet hirdettek.
A csíkszentmártoni Mária-szobor idei 500 éves jubileuma az egyházközség számára lehetőség a hálaadásra, valamint a Szűzanya közbenjárását kérve kegyelmekben részesülni.