2025-03-18
Többnapos programsorozattal idézték fel az 1848–49-es forradalom és szabadságharc szellemét: kokárdakészítéssel, rendhagyó lábbuszjárattal, színjátszó előadással, szentmisével és koszorúzással tisztelegtek a hősök előtt.
Március 13-án délután a kis lábbuszos diákok a Szent Rita Nőegylet és néhány kísérő segítségével kokárdákat készítettek. Piros, fehér és zöld filcből madár- és virágmotívumokat vágtak ki, majd ragaszottak össze. A gondosan megalkotott jelképeket másnap reggel büszkén tűzték fel.
Péntek rendhagyó lábbuszjárat indult. A Tivai Nagy Imre Szakközépiskola partnerségében a diákokat huszárnak öltözött fiatalok kísérték iskolába. A csíkszentmártoni lábbuszt Csegzi Tamás, a csekefalvit Bodó Zsolt vezette. A kezdeményezés nagy sikert aratott, olyannyira, hogy a Maszol hírportál is érdeklődött iránta, és közösségi oldalán megosztotta a járatról készült felvételeket.
Az ünnepi események sora péntek délelőtt a Tivai Nagy Imre Szakközépiskola színjátszó csoportjának előadásával folytatódott a helyi művelődési házban. A diákok az idén 200 éve született Jókai Mór szavait idézték mottóként: „A hazád mindig a hazád marad. Örökké.” Az előadás üzenete is ezt tükrözte: a hazaszeretet nem a kirakatba való, hanem a mindennapi tetteinkben és viselkedésünkben kell megnyilvánulnia. Az előadás emelkedett hangulatát az iskola kórusának hazafias dalai tették még meghittebbé. A diákokat Méhes Ágnes, Sánta Judit és Szabó József tanárok készítették fel.
Az eseménysorozat péntek este tovább folytatódott. Az újonnan alakult községi RMDSZ Nőszervezet tagjai 300 kokárdát készítettek, abból a célból, hogy vasárnap, a szentmise előtt minden érkező ruhájára egy-egy nemzeti színű jelképet tűzhessenek fel.
A vasárnapi községi megemlékezés ünnepi szentmisével kezdődött. A templomba érkező hívek a nőszervezet által készített kokárdákat viselték, ezzel is kifejezve tiszteletüket a forradalom hősei előtt. A prédikációban Czikó László plébános a márciusi ifjak bátorságát állította példaként, hangsúlyozva, hogy mindannyiunknak szükségünk van a merészségre, amikor az élet kihívásaival szembesülünk.
A szentmisét követően az iskola színjátszói újból előadták ünnepi műsorukat, amely méltó módon tolmácsolta március 15. üzenetét. Az esemény végén az önkormányzat és az egyházközség vezetői, valamint a nőszervezet néhány tagja megkoszorúzták Dálnoki Lőrintz János huszár hadnagy sírját, ahol főhajtással tisztelegtek emléke előtt. A rendezvénysorozatot a Poszogó Fúvószenekar előadása zárta, amely méltán illeszkedett ennek a közösséget összekovácsoló ünnepi hétvégének a lezárásához.